NOMINAL

blog / novinky

Začátek příkrmů ve výživě dětí

Začátek příkrmů ve výživě dětí

Od ukončení šestého měsíce je vhodné začít s příkrmy. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte vše potřebné, včetně návodu na přípravu příkrmů a doporučení vhodného produktu, a to i pro případ, kdy má dítě diagnostikováno potravinové omezení.

 

Mateřské mléko obsahuje pro kojence veškeré živiny, které jeho tělo potřebuje. Vitaminy rozpustné v tucích v mateřském mléce příliš nekolísají, kolísá obsah jodu, selenu, mastných kyselin a vitaminů rozpustných ve vodě (vitamin C a některé vitaminy skupiny B), tyto látky je nutné dodávat stravou matce denně.

Obsah kyseliny listové, vápníku, železa, zinku, mědi a vitaminu D obsahuje mateřské mléko ve stabilním množství a jejich obsah není závislý na nutričním příjmu. Obsah minerálních látek, zejména zinku a železa, závisí na kvalitní stravě maminky již v období těhotenství, kdy si miminko vytváří zásoby těchto minerálních látek.

Prospívání dítěte

Po porodu často dochází k úbytku hmotnosti a hmotnost začíná stoupat do cca 72 hodin. Porodní váhy dosahuje dítě cca ve 3 týdnech. Dobře kojené dítě má 6-8 promočených plen/den a první 4 týdny 2-4 stolice za den. Dítě pije průměrně cca 8-12× za 24 hodin (v prvních týdnech vypije cca 60-90 ml mléka, po porodu asi 20 ml).

S příkrmy je vhodné začít od ukončeného 6. měsíce a můžete dále pokračovat v udržovacím kojení dle potřeb dítěte. Výživa v raném věku je velmi důležitá z hlediska prevence pozdější obezity u dětí.

Jak začít?

vždy jednou potravinou s frekvencí 1-2 lžičky příkrmu (hladké kaše) 1-2× / den
další potravinu přidat asi za 2 až 3 dny
nejprve podávejte zeleninu (např. vařená mrkev, brambor, cuketa, dýně, baklažán, fenykl, kořen petržele, kedluben, špenát, mangold, červená řepa, pórek, květák, kedluben, kapusta, zelí)
cílem prvních 2 týdnu by mělo být naučit jíst dítě lžičkou kašovitou stravu
Nepřislazujte a nesolte. Vhodným pomocníkem mohou být instantní obilné kaše, které dokážete jednoduše připravit. V kombinaci s vařenou rozmixovanou zeleninou jsou ideálním zdrojem živin a přípravou trávicího traktu dítěte na další stravu.

Instantní kaše představují moderní a zdravý způsob výživy, vhodný pro všechny věkové kategorie. Rýže je lehce stravitelná. Neobsahuje gliadin (frakce glutenu) a je tak vhodná pro celiaky.

Vybíráme vhodnou kaši

Složení a způsob výroby potravin je obecně velmi důležitou součástí kvality stravy. O to více je vhodné dávat si na tuto skutečnost pozor při výběru produktů pro kojence a malé děti. Již mnohokrát jsme se přesvědčili o tom, že řada výrobců potravin si se složením potravin určených pro malé děti moc neláme hlavu a vklidu označí potravinu jako vhodnou pro malé děti, ačkoli je to přímo v rozporu se skutečným složením produktu.

Pokud chcete mít jistotu, že bude vaše dítě dostávat kvalitní stravu, doporučujeme kupovat potraviny takových výrobců, jejichž produkty jsou dlouhodobě prověřené a kvalitní. Mezi tyto výrobce řadíme například Nominal, přičemž v sortimentu této značky nalezneme také rýžovou cereální kaši Nomina.

Složení rýžové kaše Nomina

Tato kaše je dle specifikace výrobce 100% přírodní produkt bez mléka, cukru, konzervantů, aromat a barviv. Je také držitelem označení Český výrobek a je bezlepková. Produkt obsahuje:

60 % rýže
40 % kukuřičná krupice
Způsob přípravy

Do teplého mléka či vody vmícháme cereální kaši Nomina, až docílíme požadované hustoty. Následně necháme 1-2 minuty odstát. Kaši je posléze možné dochutit například dětskou přesnídávkou, případně do ní vmíchat rozmixovanou zeleninu dle doporučení v předchozím textu tohoto článku.

výrobky

pro zpracovatele

pro gastronomii

recepty

kde nás najdete?

V velkoobchod P prodejna G gastro S sídlo firmy L lokalizace
Najdete nás i v prodejnách Rossmann, Albert, Lidl

rychlý dotaz

rychlý kontakt

E-mail: info@nominal.cz
adresa:
Vídeň 6
Velké Meziříčí, 59401
Vysočina, Česká republika
další údaje:
IČ: 29317908 / DIČ: CZ29317908