Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Zdravá strava
Snídat či nesnídat?
Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli. Díky nejnovějším vědeckým výzkumům naštěstí víme, že tato lidová moudrost neplatí pro všechny. Ukazuje se, že jíst méně často a dodržovat dostatečně dlouhý noční půst přináší našemu organismu velké zdravotní benefity – od redukce hmotnosti, pozitivního vlivu na hormony a regeneraci buněk, přes prevenci cukrovky až k ochraně cév, srdce i mozku.
Nejde přitom o žádnou převratnou novinku. Přestože nemáme přesné údaje, je pravděpodobné, že společnosti lovců a sběračů se po generace stravovaly spíš v režimu jedno až dvě jídla denně bez svačin. Na rozdíl od dnešních tří velkých jídel denně plus svačinky a večerní vínko. Velký nárůst cukrovky druhého typu a dalších civilizačních nemocí se stále častěji spojuje nejen s množstvím zkonzumovaných kalorií, ale také s příliš mnoha jídly během dne.
Pozor na svačinky
Na každé jídlo, které sníme, totiž naše tělo odpovídá velmi složitým procesem trávení. Mimo jiné se vyplavuje hormon inzulin, který transportuje cukr obsažený v jídle do buněk. Když se tento proces opakuje příliš často, může nastat tzv. inzulinová rezistence, kdy buňky přestávají na inzulin reagovat. Projevuje se velkou únavou, oslabenou imunitou a celou řadou dalších zdravotních komplikací. Proto stojí věnovat pozornost tomu, kolik jídel během dne konzumujete a kolik času dáváte tělu na regeneraci.
První jídlo dne
Snídat můžete, ale také nemusíte. Pokud je snídaně vaše startovací jídlo, bez kterého si nedovedete ráno vůbec představit, tak u ní určitě zůstaňte. Měli byste si ji ale dopřát až ve chvíli, kdy máte opravdu hlad. A to málokdy bývá v šest ráno. Jestliže jste noční jedlíci nebo milujete večerní skleničku vína, pak si snídani určitě posuňte na později. Noční půst, tedy čas bez jídla a pití mezi posledním a prvním jídlem dne, by měl být minimálně 12 hodin, ale může trvat až 16 hodin nebo i více. Pokud snídani konzumujete spíš z rozumu než z hladu, tak si ráno v klidu dopřejte oblíbený čaj nebo kávu (pro lepší efekt půstu bez mléka a cukru) a prvním jídlem může být klidně až dopolední svačina či oběd.
Pro nesnídání však platí několik důležitých pravidel:
1) Dbejte na to, abyste po zbytek dne jedli vyváženě a zdravě. Pokud už teď nesnídáte, k obědu máte kafe a večer vypleníte celou lednici, tato cesta není pro vás. Nutričně vyvážený jídelníček je základem.
2) Dodržujte pitný režim. Pijte dostatečné množství vody a jiných nekalorických nápojů.
3) Nevynechávejte snídani, pokud jste nemocní nebo v péči lékaře. Režim bez snídaně se nehodí ani pro děti, těhotné a kojící ženy a také pokud trpíte poruchou příjmu potravy nebo podváhou.
Praktické tipy: Teplý vývar z kostí nebo zeleniny je skvělým přerušením nočního půstu a prvním jídlem pro zimní měsíce. Připravte si ho do termosky (jen lehce osolený vývar bez nudliček a masa) a během dopoledne ho můžete popíjet jako „čaj“. Je skvělým zdrojem minerálů.
Pro pozdní snídani v práci se skvěle hodí jedna z našich cereálních kaší Nomina, které lze připravit během pár minut.
Dodržování pravidelných časů jídla a půstu se říká přerušovaný půst. Jde o čím dál populárnější metodu nejen díky vědecky potvrzeným přínosům pro zdraví, ale také pro její jednoduchost. I při tomto způsobu stravování je však nezbytné, aby jednotlivá jídla byla vyvážená a obsahovala všechny důležité živiny. Inspirujte se kuchařkou Restart jídelníček Zdravé jídlo 2× denně. Najdete v ní nejen jednoduché a výtečné recepty, ale také týdenní jídelníčky specificky upravené pro přerušovaný půst.