NOMINAL

hlavní jídla / přílohy

Zeláky bezlepkové

Zeláky bezlepkové

Suroviny

500g směsi na chléb s lněnou vlákninou 

460g (ml) vody ( 90-100 g můžeme nahradit zelnou šťávou)
16g droždí
20 g oleje (změklého sádla)
500 g dobrého kysaného zelí 

Postup

I když si dnes můžeme v lednu koupit i čerstvé maliny, stále se uplatňují tradiční způsoby, jak potraviny uložit během zimy. Kvašení byl už odedávna způsob, jak uchovat zeleninu a jeho výživovou hodnotu i v období, které bývalo na čerstvé produkty chudé. Takovým zdrojem vitamínů je kysané zelí. I pro svou nezaměnitelnou chuť se stalo součástí mnoha pokrmů. Šťáva (tzv. zelňačka) je pro nás cennou surovinou. Protože vzniká mléčným kvašením, obsahuje podobné látky jako chlebový kvas a můžeme ji  přidat do chlebového těsta, aby  zvýraznila jeho chuť. 

Ze směsi na chléb, vody, droždí a oleje umícháme těsto, které necháme trochu odpočinout (cca 5 min.) . Potom rozdělíme na rovnoměrně velké kousky (asi tak po 80 g, ale není podmínkou) a vytvarujeme placičky. Pro práci s těstem doporučujeme nepodsypávat, ale ruce si lehce potřít tukem.

Kysané zelí zbavíme šťávy (vyždímáme) a pokud je dlouhé, můžeme překrájet na menší kusy. Nedochucujeme, ale podle chuti můžeme přidat malé kostičky osmahnuté klobásky. Na každou placku navršíme hromádku zelí, těsto přehneme a okraje pevně stlačíme.

Vzniklé kapsičky klademe na plech a necháme nakynout. Pečeme ve vyhřáté troubě při 200 °C asi 20-25 minut. Aby byl povrch hladší a lesklejší, 2–3 min. před dopečením potřeme povrch zeláků mírně osolenou vodou. Také je možné povrch zeláků potřít po vytažení z trouby ještě horké roztopeným sádlem či jemnějším máslem. Zeláky jsou nejlepší ještě teplé a čerstvé, ale jsou chutné i za studena.

cereální kaše

směsi na chleba

směsi na těsta

bezlepkové recepty

kde nás najdete?

V velkoobchod P prodejna G gastro S sídlo firmy L lokalizace
Najdete nás i v prodejnách Rossmann, Albert, Lidl

rychlý dotaz

rychlý kontakt

E-mail: info@nominal.cz
adresa:
Vídeň 6
Velké Meziříčí, 59401
Vysočina, Česká republika
další údaje:
IČ: 29317908 / DIČ: CZ29317908